Corona virüs önlemi

CORONA VİRÜS ÖNLEMİ

Corona Virüs önlemi

Evde kal 🇹🇷?

Corona Virüs önlemi!

Corona virüs önlemi

CORONA VİRÜS NASIL BULAŞIR
Corona Virüsü’nden korunmak için 7 kritik önlemi haberimizde bulabilirsiniz… Corona Virüs Çin’in Wuhan kentinden dünyaya yayılmaya devam ediyor. John Hopkins Üniversitesi’nin Canlı Corona Virüs haritasına göre şu ana kadar dünya genelinde tespit edilen vaka sayısı 116 bin 335. Bugüne kadar 4090 kişi Corona Virüs nedeniyle hayatını kaybetti. Peki, Corona Virüs’le ilgili neler biliyoruz? Nasıl bulaşır? Corona Virüsü’nden korunmak için öneriler, önlemler nelerdir?
Memorial Bahçeliveler Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sibel Gündeş Corona Virüs’ü ve Corona Virüsü’nden korunmak için alınabilecek önlemleri an

CORONA VİRÜS NASIL BULAŞIR? *

2019-nCoV koronavirüsü, grip gibi diğer solunum hastalıklarına benzer şekilde insandan insana damlacık yolu ile 2-6 metreye kadar çevreye yayılabilir. Enfekte bir kişiden gelen tükürük veya mukus gibi vücut sıvıları damlacık şeklinde havada ve yüzeylerde öksürme veya hapşırma yoluyla dağılır, iri damlacıklar yüzeylere çökerken, küçük olanlar havada asılı kalır.
Corona virüs önlemi
Bu damlacıklar diğer insanlara doğrudan solunum yolları ile veya enfekte olmuş yüzeylerden elleri ile dokunarak bulaşabilir.
VİRÜSLER NE KADAR SÜRE YAŞIYOR? *
Bilim insanlarına göre, öksürük ve hapşırma ile havaya dağılan damlacık içerisindeki virüsler güneşli ve havadar bir ortamda birkaç saatte ölürken, loş, nemli, karanlık ortamlarda daha fazla canlı kalabilirler. Bir çok virüsün konakçı (burada insan) dışında saatler içerisinde öldüğünü biliyoruz. Virüsler özellikle karton gibi gözenekli yüzeylerde uzun süre yaşayamazlar. Yeni koronavirüsün yüzeylerde ne kadar yaşayabildiği henüz bilinmemektedir.

TABAK, BARDAK, KOLTUK VİRÜSÜ YAYABİLİ

Koronavirüsü içeren damlacıklar dağıldığı her yüzeyde tutunur ancak virüs çoğalmak için (bakterilerin tersine) canlı hücre yapısına ihtiyaç duyduğundan, cansız yüzeylerin üzerinde çoğalamaz. Bu yüzden kalabalık nüfusun kullanabileceği bardak, tabak, koltuk gibi yüzeyler temizlenmez ise virüsü yayabilmekle birlikte Çin’den uzak ülkelere gelen paketlerden endişe edilmemelidir. Virüsün cansız bir yüzeyde, değişen sıcaklıklarda uzun süre canlı kalabilme olasılığı çok düşüktür 
CORONA VİRÜSÜ’NDEN KorunMA İÇİN 7 ÖNERİ *
Yine de, şu anda 2019-nCoV enfeksiyonunu önlemenin en iyi yolu bu virüse maruz kalmış yüzeylerden kaçınmak, önleyici eylemleri iyi bilmek ve şüpheli yüzeyleri su-sabun veya uygun bir dezenfektan ile iyi temizlemek gerekir.
Corona Virüsü’nden korunmak için 7 kritik önlem:
En önemli önleme el temizliği ile mümkündür, bunun için ellerin en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkaması yeterlidir;
Öncelikle dışarıda yemek yenilen mekanlarda ve mutfaklarda yemek hazırlamadan önce ve sonra
Yemek yemeden önce
Evde kusma veya ishal olan birine bakım öncesi ve sonrası
Kesik veya yara tedavisinden önce ve sonra
Tuvaleti kullandıktan sonra
Çocuk bezi değiştirdikten sonra
Burnunuzu sildikten, elinize, avucunuza hapşırdıktan, öksürdükten sonra
Bir hayvana, hayvan yemine veya hayvan atıklarına, dışkısına dokunduktan sonra
Çöpe dokunduktan sonra eller temizlenmelidir.
Sabun ve su bulunmuyorsa, en az% 60 alkol içeren alkol bazlı el dezenfektanı kullanın. Eller gözle görülür derecede kirliyse daima önce su ve sabun ile yıkanmalıdır.
Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza kirli, yıkanmamış ellerle dokunmaktan kaçının.
Hasta olan insanlarla yakın temastan kaçının.
Hasta olduğunuzda evde kalın.
Öksürüğünüzü bir mendil ile kapatın ve mendile hapşırın, ardından mendili çöp kutusuna atın.
Sık dokunduğunuz yüzey ve eşyaları (gözlük, çanta, cüzdan…vs) normal bir temizleme spreyi, dezenfektan mendil veya su-sabun ile silerek temizledikten sonra kullanın.
CORONA VİRÜS ÖNLEMİ 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir