↪Taşınmayı Ucuza Getirmenin Yolları

↪Taşınmayı Ucuza Getirmenin Yolları

Siz de “taşınma” lafı edildiğinde hemen bir adım geri atanlardan mısınız? Sırf taşınma çilesi çekmemek için yıllardır sevmediğiniz bir evde otuyor olabilir misiniz? Taşınmak; evdeki bütün eşyaları bir bir toplamak, hepsini ayrı ayrı kolilemek, yeni eve götürmek, bütün kolileri boşaltıp evi düzene sokmak ve benzeri şeyleri düşünmek bile sizi yoruyor mu? Evet, büyük ihtimalle siz de öyle bayıla bayıla taşınmayanlardansınız. Ancak taşınmaktan ne kadar hoşlanmasanız da bu süreci yaşamanın kaçınılmaz olduğu zamanlarda yapılacak bir şey olmadığını da biliyorsunuz. Kaldı ki bazı püf noktalara dikkat ederek taşınma sürecini kolaylaştırmanız gayet mümkün! Diğer bir deyişle; pek çok kişinin sevmediği taşınma işinin altından daha az masrafa girerek ve daha az yorularak pekala kalkabilirsiniz.

Evet, hem masraflı hem de yorucu! Ama işin hinliğini kaptıktan sonra taşınma sürecinden keyif bile alacaksınız diyebilirim. Çünkü planlı programlı bir şekilde ilerlediğiniz zaman, eski evinizden yenisine düşündüğünüzden çok daha kısa süre içerisinde taşınacak, aynı zamanda öyle üzerinizde kamyon geçmiş kadar yorulmayacaksınız. Uzun lafın kısası; her alanda olduğu gibi bu alanda da çok çalışmak yerine akıllıca çalışmayı öğrenmelisiniz. Buna ek olarak; bir evden diğerine geçmek için çuvalla para harcamanıza gerek olmadığının da farkına varmalısınız. Ve bundan sonra yaşayacağınız taşınma süreçlerini ucuz ve kolay hale getirmek istiyorsanız, aşağıdaki önerilere kesinlikle kulak vermelisiniz.

İşte taşınma sürecini daha ucuz ve daha kolay hale getirecek 7 öneri:

Öncelikle Ardınızda Bırakacağınız Eşyaları Düşünün!

Yeni evinize geçerken yanınızda her şeyinizi götürmeyi düşünmüyordunuz, öyle değil mi? Zira böyle bir seçenek sizin için hem çok daha yorucu hem de daha masraflı olur. İşte bu nedenle; size öncelikli olarak yeni evinize götürmeyeceğiniz eşyaları düşünmenizi öneriyorum. Örneğin; eski dolabınızı, kullanmadığınız kıyafetleri, ayakta zorla duran çalışma masanızı veya kileri dolduran çalışmaz durumdaki elektrikli aletlerinizi. Artık yeni evinizde görmediğiniz şeyler nelerse onları!

Hepsini bir bir yazmalı, atacaklarınızı atmalı, ihtiyacı olanlara bağışlamalı veya para edecek olanları satmalısınız. Sonuçta; taşınırken yanınıza almayacağınız eşyaları nasıl değerlendireceğiniz tamamen size bağlı! Ama bu süreçte cüzdanınıza girecek ekstra liraların size ilaç gibi geleceğini tahmin ettiğim için, satma seçeneğini değerlendirmenizi öneririm. Hem böylelikle evinizdeki fazlalıklardan kurtularak para kazanmanın keyfini yaşamış olacaksınız. Konuyla ilgili detaylı bilgi isteyenler için de bu yazıya göz atmalarını öneririm.

Birkaç Günlük Seyahate Çıkacakmış gibi Bir Bavul Hazırlayın!

Ararat evden eve nakliyat

Evet, son anda sıkıntı yaşamak istemiyorsanız doğalgaz, elektrik, su, internet gibi aboneliklerinizi iptal ettirmek için ilgili yerlere başvurmalısınız. Taşınmadan bir gün önce ya da duruma göre aynı gün içerisinde aboneliklerinizi iptal ettirebilecek şekilde ayarlama yapmalısınız. Buna ek olarak; banka, iş yeri, sağlık ocağı gibi yerlerle iletişime geçerek yeni adresinizi bildirmeli, adres değişikliğinizi kurallara uygun şekilde yapmaya özen göstermelisiniz. Tüm bunları önceden ayarlar, ilgili birimlerle iletişime geçerek adres değişikliği, abonelik taşıma gibi işlemleriniz için randevularınızı alırsanız, taşınma sürecinde bir de bunlarla uğraşmak zorunda kalmazsınız. Sonuçta; yeni evinizde günler boyunca elektriksiz, susuz vs. kalmak istemezsiniz, öyle değil mi?

Her Kolinin Üzerine İçinde Bulunanları Yazın!

Gerçi bunu herkes bilir ama ben yine de yeri gelmişken hatırlatmak istedim. Kolilerinizin, poşetlerinizin üzerine içindekiler listesi yapmanız, sıra yerleştirmeye geldiğinde üzerinizdeki yükü hafifletmenizi sağlayacaktır. İşte bu nedenle; her paketin üzerine oda ismini ve içinde genel olarak neler olduğunu yazmalısınız. “Mutfak: plastik eşyalar, çatallar, tabaklar” gibi. Bu basit ve klişe önerinin işinizi ne kadar kolaylaştıracağını göreceğinizden emin olabilirsiniz.

Yakınlarınızdan Yardım İsteyin!

Hem eşyalarınızı paketlemek hem yerleştirmek hem de taşımak için ailenizden, arkadaşlarınızdan kısacası yakınlarınızdan yardım isteyebilirsiniz. Sonuçta; böyle günlerde yanınızda olmayacaklarsa ne zaman olacaklar, öyle değil mi? Birkaç tanıdığınızın yardımıyla ev taşıma işini bir günde bile halledebilirsiniz. Böylelikle hem zamandan hem de paradan tasarruf etmiş olursunuz. Zamandan dedim çünkü “bir elin nesi var iki elin sesi var” atasözünde de anlatıldığı gibi toplama, yerleştirme, taşıma işlerini çok daha kolay halledersiniz. Paradan dedim çünkü taşınma sürecinde ücret ödeyerek alabileceğiniz hizmetleri yakınlarınız sayesinde ücretsiz şekilde alabilirsiniz.

Örneğin; çamaşır-bulaşık makinenizi, ocağınızı, modeminizi kısacası elektrikli eşyalarınızı sökme-monte etme işinden anlayan arkadaşlarınız olabilir. Bu sayede yetkili servisi arayarak 5 dakikalık işlemler için bir sürü para harcamamış olursunuz. Ya da etrafınızda kamyon, kamyonet gibi araçlara sahip arkadaşlarınız vardır. Aynı şekilde onlardan yardım isteyerek, nakliyat firmalarına çuvalla para harcamaktan kurtulursunuz. Anlayacağınız; taşınma sürecinde çevrenizden yardım isteyebileceğiniz kişileri düşünerek masrafınızı azaltabilir hatta belki tamamen ortadan kaldırabilirsiniz.

Hem Toplama Hem de Yerleştirme Sürecinde Oda Oda İlerleyin!

Bu şekilde karmaşadan, yani eşyalarla dolu bir evin içerisinde ne yapacağını bilemez halde kalakalmaktan kurtulmuş olursunuz. Şayet taşınma sürecinin sizi yormasını istemiyorsanız, toplama aşamasında da yerleştirme aşamasında da oda oda ilerlemelisiniz.Eşyalarınızı taşıyacağınız araca da yine aynı şekilde oda oda yükleme yapmalı, bu önerinin yerleştirme sürecinde epey işinize yarayacağını bilmelisiniz. Yeri gelmişken; yeni evinize eşyalarınızı boşaltırken öyle önünüze gelen yere değil de belli bir odaya taşıma yapmanız gerektiğini hatırlatayım. Yatak odası, koltuk takımı, beyaz eşya gibi eşyaları koyulacakları odaya, geriye kalanları ise bir odaya taşımalısınız. Böylece her odayı sırasıyla yerleştirir ve yeni evinizi savaş alanına dönmekten kurtarmış olursunuz.

Elektronik Eşya Bağlantılarında Zorlanmamak için Fotoğraf Çekin!

Evet, taşınma sürecini daha ucuz ve daha kolay hale getirmek istiyorsanız, kulak vermeniz gereken bir diğer öneri de bu! Çünkü pek çok kişi eşya toplama aşamasında aceleyle söktüğü kabloları, fişleri, kısacası elektrikli aletleri toparlarken sıkıntı yaşıyor. İşte bu nedenle; televizyonunuz, modeminiz, çamaşır makineniz gibi eşyalarınızın kablolarını çıkarmadan önce onların fotoğraflarını çekmelisiniz.

Diğer bir deyişle; gereksiz bir ton iş için kullandığınız telefonunuzu bu kez size fayda sağlayacak bir amaç için kullanın diyorum. Sonuçta; elektrikli eşyalarınızın bağlantılarını yaparken(paradan tasarruf etmek için bu işi sizin ya da bir yakınınızın yapacağını varsayıyorum) saatlerce uğraşmak istemezsiniz diye düşünüyorum. O zaman bir dahaki taşınmanızda bu küçük öneriyi dikkate almayı unutmayın.

(Başlıklara tıklayarak okumak istediğiniz bölüme kolayca ulaşabilirsiniz.

↪Taşınma Hazırlığı Nasıl Yapılır?
↪Taşınmayı Ucuza Getirmenin Yolları
↪Taşınırken Paketleme Nasıl Yapılmalıdır?
↪Bardaklar nasıl paketlenmeli?
↪Tabaklar nasıl paketlenmeli?
↪Ev Taşırken Kıyafetler Nasıl Toplanır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir